מחירון בעלי מקצוע

רופא שיניים: בעל מקצוע רפואי מורשה

אחד הפרקים הידועים בסדרה "סיינפלד" משנות התשעים עסקה ברופאי שיניים. ג'רי כוכב הסדרה צחק על רופאי שיניים וטען שהם לא באמת רופאים. לבסוף הוא נאלץ להתנצל אחרי שהתברר שיש להם בית ספר לרפואה משלהם והם רופאים לא פחות מאשר כל רופא אחר שלומד ברפואה.
 

רופא שיניים הוא מן הסתם בעל מקצוע רפואי מורשה, כלומר בשביל לעסוק בתחום הוא צריך ללמוד רפואת במשך 6 שנים כשבסופם מקבלים תואר דוקטור ויש לעבור סטאז' בתחום. מי שלומד רפואת שיניים, בוחר את מסלול ההתמחות שלו, זה יכול להיות מסלול של מניעת מחלות, שיקום הפה, טיפולי חניכיים, יישור שיניים, טיפול בילדים ועוד. ישנם רופאים שבוחרים להתמחות במספר מסלולים בו זמנית או במהלך הזמן, על מנת שיוכלו להעניק למטופלים שלהם מגוון רחב של טיפולים.
 

רופא שיניים, כידוע, יכול לעבוד בשורה של מסגרות, החל ממסגרות פרטיות, כלומר לפתוח קליניקה משלו, דרך קליניקות של בתי חולים, מרכזים רפואיים, מרכזי אסתטיקה (שם הוא יוכל להעניק טיפולים בלייזר, כולל טיפולי שיקום) ובמסגרות אחרות. ההחלטה באיזו מסגרת לפעול, מתקבלת אצלו בהתאם לנתונים וכמובן בהתאם לביקוש ולהיצע.
 

חשוב לציין, רופא שיניים עובד פעמים רבות בשיתוף פעולה עם רופאים מתחומים אחרים, דוגמא קלאסית לכך אפשר למצוא בקרב רופאים שמתמחים בשיקום הפה. במקרים אלו, יתכן שיתוף פעולה עם כירורגים ופלסטיקאים, למשל במקרה של ניתוחים וטיפולים ממושכים.
 

רופא שיניים – מדוע חשוב לוודא שמדובר בבעל מקצוע רפואי מורשה

לצערנו הרב, לא פעם אנחנו יכולים לקרוא בעיתונות או לשמוע בחדשות, על רופאי שיניים ללא רישיון אשר עורכים טיפולים במטופלים בניגוד לחוק. כמובן שהדבר עלול להיות בעייתי ומסוכן.
 

ראשית, רופא שיניים חייב להיות מישהו שלמד את התחום באופן מלא, התמחה בו, עבר את המבחנים הנדרשים בשביל לעסוק במקצוע, התמחה בו וקיבל רישיון לטפל באנשים. אחרת כל מה שהוא עושה יכול לסכן את המטופלים. צריך לזכור, שהרבה פעמים כשמתגלה מקרה של רופא שעובד ללא רישיון, מתברר שהוא אכן למד חלק מהזמן אך לא השלים את כל לימודיו ובמילים אחרות, ובוודאי לא עבר את המבחנים וקיבל אישור לעסוק בתחום.
 

שנית, רופא שיניים, כל רופא למעשה, מחזיק בביטוח מקצועי. ביטוח זה מגן עליו מפני תביעות במקרה של רשלנות או במקרים אחרים. רופא שיניים שהוא עוסק באופן לא מקצועי, לא יכול להחזיק בביטוח כזה, ואז במקרה והוא נתבע, אין חברת ביטוח מאחוריו. מן הסתם, גם המטופל עלול להיפגע, מהצד השני של המטבע, שכן חברת הביטוח שלו יכולה לטעון, שהוא פנה אל רופא ללא הכשרה רפואית ועל כן היא לא מחויבת לבטח אותו.
 

זו הסיבה שתמיד יש לפנות אל רופא שיניים מורשה, רצוי רופא מוכר, כזה שעובד עם חברות ביטוח ועם קופת חולים.