מחירון בעלי מקצוע

איטום מרתף מקצועי

המרתף הוא אחד החלקים היותר רגישים במבנה. עצם מיקומו מתחת לפני הקרקע הופך אותו לחשוף לתנאים לא קלים של לחץ, לחות ורטיבות וללא יכולת אוורור.

ביצוע עבודות איטום למרתף הבית או הבניין הן שלב משמעותי בכל תהליך בנייה. איטום מרתף המתבצע ביסודיות ומקצועיות ימנע בעיות עתידיות של רטיבות וחדירת מים למרתף המבנה, ולמעשה יגן על חוזקו של המבנה כולו. בשל כך, חשוב לבצע איטום מרתף מקצועי ומוקפד על ידי אנשי מקצוע המתמחים בכל הקשור לאיטום תת קרקעי.

 

נזקי מים ולחות במרתפים

 

המרתף הוא חלק במבנה הממוקם מתחת לאדמה. בשל כך מהווה למעשה המרתף מקור ניקוז מרכזי לתשתיות הבניין וכן למים או לחות הנמצאים בקרקע באופן טבעי כתוצאה מגשמי החורף. אם בשלבי הבניה המוקדמים לא התבצע איטום מרתף מקצועי ונכון, הרי שמים ורטיבות עלולים לחדור דרך סדקים או חורים באיטום אל תוך קירות ורצפת המרתף, ולגרום לנזקים קשים, כגון: קילופי טיח וצבע, נפילת אריחים, הופעת עובש, טחב ופטריות המלווים בריח רע וסכנה בריאותית, ובמקרים קשים יותר גם סדקים בקירות ופגיעה בתשתיות החשמל הממוקמים בקירות המרתף. מעבר לכך, רטיבות המגיעה לקירות המרתף עלולה לגרום להיווצרות חלודה בברזל הנמצא ביסודות ו/או להתבלות הבטון, מה שגורם להיחלשות המבנה כולו.

הטיפול בנזקים הנגרמים כתוצאה מאיטום מרתף לקוי הוא מסובך וכרוך בעלויות גבוהות במיוחד. בשל כך חשוב שהאיטום הראשוני המתבצע עוד בשלבי הבנייה יבוצע ביסודיות ותוך הקפדה על כל הפרטים, אך ורק על ידי בעלי מקצוע.

 

איטום מרתף חיצוני ופנימי

 

איטום מרתף מתבצע בשתי חזיתות: איטום מרתף חיצוני ואיטום מרתף פנימי. איטום מרתף חיצוני מתבצע כבר בשלבים הראשוניים של הבניה, בסמוך להנחת היסודות. איטום זה מטפל בכל האיזורים הבאים במגע עם האדמה בהם הרצפה, הקירות, החיבורים ותשתיות הניקוז. האיטום החיצוני כולל שימוש בחומרי איטום משולבים בהם יריעות איטום ביטומניות, משחות ביטומניות וחומרי איטום נוספים. בסוף התהליך המרתף יהיה אטום לגמרי מצידו החיצוני ומוגן מפני חדירת נוזלים.

איטום מרתף פנימי מתבצע מתוך חלקו הפנימי של המרתף, ומתרחש בדרך כלל כשמתגלים ליקויים באיטום החיצוני במרתף קיים. איטום מסוג זה מתבצע בכמה שלבים הכוללים הכנה מתאימה של הקירות והרצפות, תיקון סדקים באמצעות הזרקת חומרי איטום מתרחבים, טיפול בחלודה, החלקת הבטון ולבסוף הנחת מספר שכבות של ציפוי מחומרי איטום על בסיס צמנטי.

 

תהליך איטום מרתף הוא תהליך מורכב המצריך מיומנות רבה, ידע הנדסי והבנה מעמיקה של תנאי הסביבה. ביצוע רשלני או לקוי של עבודות האיטום יגרום להופעת נזילות ולחדירת מים למבנה, מה שמהווה בעיה אסתטית אך גם סכנה בריאותית ובטיחותית במקרים מסויימים, ולגרור סדרת תיקונים ושיפוצים מסובכים ויקרים. לכן, חשוב מאוד להשקיע בעבודות איטום איכותיות ולוודא שהעבודות מבוצעות אך ורק על ידי בעלי מקצוע המתמחים בתחום מורכב זה.