מחירון בעלי מקצוע

המדריך להתקנת מעליות

התכלית העיקרית של מעליות – להעביר אנשים, ציוד וסחורה כלפי מעלה או מטה – ידועה לכול. כך גם לגבי העובדה שצורות מסוימות של מעליות היו קיימות כבר בעת העתיקה. מה שברור מעט פחות הוא שכאשר מדברים על מעליות, בהקשר של הוספה שלהן לדירה, נכנסים לשדה משחק רחב בכל קנה מידה. אז אילו מעליות מוצעות כיום? כיצד ניתן להתקין אותן הלכה למעשה? ומה כולל ההליך מבחינה בירוקרטית? על כך ועוד במאמר הבא.

מגוון רחב של מעליות

הנקודה הראשונה שחשוב להדגיש היא שניתן למצוא כיום לא מעט סוגים של מעליות, ביניהם ניתן להבחין באופנים שונים. אבחנה ראשונה היא בין מעלית חשמלית להידראולית. במעלית החשמלית, ההנעה מבוצעת באמצעות גל חיכוך, הנוצר בין כבל המעלית התלוי לבין גל החיכוך אשר הנעתו נעשית על ידי המנוע החשמלית. מעלית הידראולית, הסוג השני, פועלת באמצעות לחץ השמן, והיא נחשב לערכאית באופן יחסי: ניתן למצוא אותה בעיקר בבתים ישנים, או לחילופין במוסכים.

כל מעלית נבדלת מחברתה גם במשקל שהיא מסוגלת לשאת, המגיע לרוב לאלפי קילוגרמים. אלא שיש גם מעליות "צנועות" יותר, דוגמת המעלית הביתית ("מעלון"). זוהי מעלית ללא פיר, המסוגלת לשאת משקל נמוך יחסית, ואשר אותה ניתן להתקין בפנים או בחוץ הבית. המעלית גומעת מרחק של עד כשלושה מטרים, והתקנתה נעשית בצורה פשוטה.

מעלית שבת היא סוג מרכזי נוסף של מעליות. החידוש העיקרי כאן הוא מנגנון פיקוד השבת, אשר מביא לכך שהמעליות יעצרו אוטומטית בכל קומה וקומה. השימוש של כך הוא בבתים או במוסדות ציבוריים (מלונות, למשל) בהם יש צורך להשתמש במעלית גם בסופי שבוע מבלי שהדבר יהיה כרוך בחילול השבת.

כך עושים זאת נכון

אופן הפעילות של מעלית, במבט ראשון, נראה פשוט יחסית. כל מי שבקיא בנושא ולו במידה המינימלית, עם זאת, יעיד בוודאי על הקושי בהתקנה, או אפילו בתחזוקה, של כל מעלית באשר היא – ולו מכיוון ששימוש במעלית שאינה תקינה הוא מסכן חיים, לא פחות. המעלית חייבת להיות מותקנת על ידי חברה מוסמכת, וחייבות להתבצע בה בדיקות באופן שוטף אחת לתקופה מסוימת (בהתאם לסוג המעלית).

הדבר מכניס לשדה המשחק חברה לאחזקת מעליות באופן שוטף, אשר בכוחה גם לסייע באופן מיידי בעת תקלה במעלית. זהו, למרבה הצער, תרחיש שאינו בדיוני כלל וכלל, וכזה המצריך מענה מיידי מצד החברה המתחזקת. חשוב לוודא כי יש בנמצא מספרי טלפון של צוות הטכנאים של אותה חברה, וכן שהזמינות שלהם היא מלאה לכל אורך השנה.

ההיבט הבירוקרטי של ההתקנה

בנייני מגורים חדשים בישראל מצוידים במעלית לרוב, אך הן נדירות בבניינים הישנים יותר. לכן, הביקוש להתקנת מעלית בבניינים קיימים נחשב לגבוה, עם כ-1,500 מעליות אשר מותקנות בכל שנה בבניינים בישראל. מבחינה טכנית, על מנת להתקין מעלית בבניין קיים נדרשת הסכמה של לפחות שני שליש מדיירי הבניין, כאשר ההסכמה צריכה להיות בכתב ולא בעל פה. מקרים של מחלוקות נפתרים לרוב בין הדיירים לבין עצמם, אם כי היו מקרים בהם הן הגיעו גם אל בין כותלי בתי המשפט השונים.